پاکت کرافت

 کیسه های کاغذی در بسیاری موارد از کاغذ بازیافتی ساخته می شوند که در یک کارخانه کاغذ بازیافت جمع آوری و پردازش می شود؛ در موارد نادر، کاغذ از خمیر کاغذ تازه، که اساساً براده های نازک چوب درختان است، ایجاد می شود.

ترکیبات مختلفی از پاکت های کاغذی با ضخامت های مختلف وجود دارد که هر کدام مزایای خودشان را دارند، یکی از پرکاربردترین آنها پاکت کرافت می باشد. در واقع پاکت کرافت نوعی کاغذ کرافت متخلخل و مقاوم در برابر پارگی است که خاصیت ارتجاعی خوبی نیز دارد. کاغذ کرافت قهوه ای سه مزیت مهم دارد، تجزیه پذیر، قابل کمپوست شدن و قابل بازیافت؛ به همین دلیل این نوع کیسه های خرید چایگزین مناسبی برای پلاستیک هستند.


پاکت کرافت

کلمه کرافت Kraft در زبان آلمانی به معنای استحکام می باشد که نشان از مقاومت این نوع کیسه خرید دارد. با پیشرفت تکنولوژی در طول زمان کیسه های کاغذی کرافت دوام بیشتری دارند و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، مشاغل بسیاری نیز از آنها برای اهداف تبلیغاتی و برندسازی استفاده می کنند. پاکت کرافت از جنس کاغذ و رنگ کاهی می باشد، البته امکان تولید آن با رنگ های دیگر نیز وجود دارد، به این صورت که بر روی کاغذ چاپ تن پلات (چاپی که همه جای کار را می گیرد) انجام می شود؛ این کار باعث می شود که پاکت های کاغذی انواع مختلف رنگی (یک رنگ تا چند رنگ) به خود بگیرد. پاکت کرافت از سایر ساک دستی های کاغذی گران تر بوده اما علاوه بر مقاومت بیشتر، کلاس کار بالاتری نیز دارد. کیسه های خرید و بسته بندی کاغذی یا آنهایی که به عنوان پاکت های هدیه استفاده می شوند، از انواع کاغذهای دیگر و در رنگ های متنوع ساخته می شوند.

فروش پاکت کرافت به صورت دانه ای است و در تعداد کم هم به فروش می رسد؛ پاکت کرافت مناسب برای صنف فروشگاهی در کلاس بالا همچون مزون ها و بوتیک ها و ... می باشد. چاپ بر روی پاکت کرافت چاپ دستی (سیلک) می باشد. دسته پاکت کرافت از نوع بندی بوده و از هر طرف دارای دو سوراخ می باشد که دسته داخل آن متصل می شود، رنگ دسته ها می تواند بر حسب رنگ چاپ تغییر کند. پاکت کرافت به شکل عمودی و افقی در سایز های مختلف موجود می باشد که عبارتست از:


فول کاست عرض طول افقی یا عمودی نوع دسته
6 16 11 عمودی بند دار
6 20 15 عمودی بند دار
10 16 12.5 عمودی بند دار
7 25 17 عمودی بند دار
9 22 20 عمودی بند دار
10 30 20 عمودی بند دار
10 24 24 مربع بند دار
9 35 25 عمودی بند دار
12 24 36 افقی بند دار
10 42 30 عمودی بند دار
16 18 24 افقی بند دار
11 45 31 عمودی بند دار
14 32 43 افقی بند دار
15 37 52 افقی بند دار


پاکت کرافت چگونه تولید می شود؟

یکی از مزایای استفاده از کاغذ کرافت این است که می توان آنها را از کاغذ بازیافتی تهیه کرد، همچنین بسیاری از کاغذهای بازیافتی را در نسبت های مختلفی با خمیر تازه کاغذ ترکیب می کنند؛ معمولاً خمیر چوب، اغلب از درختان کاج و بامبو ساخته می شود. خمیر کاغذ کرافت می تواند از درختان کامل رشد نیافته یا از تراشه ها، نوارها و لبه های دور ریخته شده توسط کارخانه های چوب بری به دست آید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید اینکه کاغذ کرافت را می توان تا هفت بار بازیافت کرد، قبل از اینکه کاملاً تخریب شود.


پاکت کرافت


ماده تشکیل دهنده پاکت های کاغذی معمولاً کاغذ کرافت می باشد، کاغذ کرافت در واقع نوعی مقوای تولید شده از خمیر شیمیایی در یک فرآیند کرافت می باشد. فرآیند تولید کاغذ کرافت با استفاده از سولفیت اسیدی انجام می شود که سلولز را بیشتر تجزیه کرده و در نتیجه الیاف ضعیف تری نتیجه می دهد، در حالی که برای تولید خمیر شیمیایی کرافت، لیگنین (پیوند الیاف سلولزی) موجود در چوب حذف می شود، وجود لیگنین پایین به استحکام بالای کاغذ کمک میکند. خمیر شیمیایی که در این فرآیند تولید می شود از سایر خمیرهای تولید کاغذ قوی تر و همچنین تیره تر است، اما می توان آن را سفید کرد و برای تولید کاغذ با کیفیت بالا آن را بکار گرفت. در پایان نیز توسط دستگاهی مشابه دستگاه چاپ، خمیر به شکل برگه های کاغذ فشرده شده و به ابعاد مشخصی برش می خورد. در این فرآیند نسبت به تولید کاغذ معمولی از مواد شیمیایی کمتری استفاده می شود و آسیب کمتری برای محیط زیست دارد.


مزایای استفاده از پاکت های کرافت

استفاده از ساک دستی های کاغذی از جنس کرافت با سرعت بالایی در حال افزایش است و قطعاً این روند صعودی دلایلی دارد که در ادامه به آن اشاره میکنیم:

1- سازگاری با محیط زیست: در دنیای امروز همه از تاثیرات منفی پلاستیک بر محیط زیست اطلاع دارند و به همین دلیل بسیاری از کشورها از جمله ایتالیا، چین و بنگلادش، استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف را ممنوع کرده اند. استفاده از پاکت کرافت علاوه بر اینکه معایب کیسه های پلاستیکی را ندارد، بلکه مزایایی مانند تجزیه پذیر بودن  و قابلیت بازیافت آسان را نیز به همراه دارد. انتخاب از کیسه های قابل استفاده مجدد مانند پاکت کرافت و کیسه پارچه ای میتواند منابع بسیاری مانند درختان، آب و انرژی مورد نیاز برای تولید کیسه های خرید را حفظ کند.

2- مقرون به صرفه: کیسه های کاغذی یکی از کم هزینه ترین انواع کیسه های خرید و بسته بندی هستند و همچنین امکان استفاده طولانی مدت از آن، ویژگی مقرون به صرفه را نیز به آن اضافه می کند.


مزایای پاکت کرافت


3- قابل استفاده مجدد: برخلاف کیسه های پلاستیکی، پاکت های کرافت به دلیل مقاومت بالایی که دارند این امکان را فراهم می کنند که از آنها به دفعات زیادی استفاده کرد. ناگفته نماند این ویژگی به گسترش دامنه برند و تبلیغات نیز کمک میکند.

4- تطبیق پذیری: کیسه های کرافت را می توان برای کاربردهای مختلفی بکار گرفت، از خرید مواد غذایی گرفته تا خرید و حمل پوشاک و لوازم. این کیسه های خرید در انواع ضخامت ها و اندازه ها موجود هستند، همچنین امکان انجام چاپ در هر رنگ و طرحی روی پاکت های کرافت وجود دارد.

5- زیبایی: کیسه های کاغذ کرافت با رنگ مشخص قهوه ای طلایی، حس نوستالژیک دوران قدیم را به کاربران یادآوری می کند.