نایلون و نایلکس

پلاستیک از مواد پلیمری مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استر، پلی کربنات و بسیاری دیگر ساخته می شود که قابلیت تولید به هر شکلی را دارد. نایلون در ابتدا یک برند تولید کننده محصولات پلاستیکی بوده که به دلیل گستردگی و شهرت بسیار، محصولات این مجموعه به این نام شناخته شدند. در واقع نایلون از مشتقات پلی اتیلنی و یکی از محصولات پلاستیک است، می توان گفت که این دو اسم اشاره به یک محصول دارند و نایلون و پلاستیک یکی هستند. اما در بین انواع کیسه های خرید، اسم دیگری که در کنار کیسه پلاستیکی و کیسه نایلونی بسیار می شنویم نایلکس است، که گاهاً با نایلون و پلاستیک یکی در نظر گرفته می شود.


تفاوت نایلون و نایلکس

نایلون و نایلکس هردو از محصولات پلاستیکی هستند که توسط مواد اولیه با ترکیبات متفاوت از پلی اتیلن ساخته می شوند، اما تفاوت آنها در نوع این مواد می باشد. نایلون محصولی از پلی آمید و پلیمر ترکیبی می باشد که از پلی اتیلن سبک LDPE ساخته شده است که مقاومت بالا و انعطاف پذیری خوبی دارد، نایلکس از پلی اتیلن سنگین HDPE ساخته می شود که استحکام زیادی دارد و معمولاً به نام پلاستیک دسته رکابی شناخته می شود. تفاوت مواد سازنده این دو محصول باعث می شود که تحمل وزن نایلکس بیشتر از نایلون باشد و از نظر ظاهری خشک و مات شود، اما کیسه های نایلونی شفاف، انعطاف پذیر و نرمتر هستند. از آنجایی که نایلکس به راحتی پاره نمی شود معمولاً در جاهایی که محصولات سنگینی دارند، مانند میوه فروشی ها استفاده می شود اما نایلون برای حمل مواد غذایی یا پوشاک و بسته بندی لوازم سبک تر استفاده می شود. نایلون ها به جز کیسه های خرید و حمل در اندازه های بزرگ و صنعتی برای استفاده در کشاورزی، گلخانه ها، ساختمان ها، بسته بندی و به اشکال فیلم استرچ، شرینک، حبابدار و پشت چسب دار تولید می شوند.


کیسه های نایلونی و نایلکسی


کیسه های نایلونی و نایلکسی

کیسه های نایلونی و نایلکسی در اندازه ها، اشکال و رنگ های مختلفی تولید می شوند که با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار میگیرند. امکان سفارشی سازی کیسه های نایلونی و نایلکسی نیز وجود دارد، چاپ دستگاهی و دستی روی کیسه های پلاستیکی در تیراژ بالا (معمولاً حداقل 200 کیلو) انجام می گیرد. چنانچه فردی بخواهد در تیراژ بسیار بالا (بستگی به نوع نایلون و نایلکس وچاپ بر روی آن دارد) سفارش دهد، رنگ و سایز نایلون و نایلکس قابل تغییر می باشد. در ادامه با انواع دسته کیسه های نایلونی و نایلکسی و سایز بندی استاندارد آنها آشنا می شویم.

دسته های کیسه های پلاستیکی یکی از بخش های مهم برای انتخاب کیسه و توانایی تحمل وزن هستند و معمولاً بر اساس تفاوت ظاهری دسته بندی می شوند. هر کدام از انواع دسته ها مختص کار متفاوتی می باشند که به شرح زیرند:


انواع دسته کیسه های نایلونی:

1- دسته موزی و دسته تقویت

دسته موزی دسته هایی هستند که مانند کارتن موز از داخل خود کیسه ها ایجاد می شوند و معمولاً دسته کیسه های پارچه ای پرسی نیز به این شکل می باشد. دسته های تقویت نیز همانند دسته های موزی می باشند، با این تفاوت که همانطور که از اسم آن ها مشخص است دسته های تقویت از داخل کیسه، نایلون اضافه ای برای تقویت و استحکام دسته های نایلون در این قسمت استفاده شده است. ته دسته های موزی ساده (پانچ) و ته دسته های تقویت دارای کاست (ته کاست) می باشد.


کیسه-های نایلونی دسته تقویت


سایزهای نایلون دسته های موزی و تقویت :

نوع دسته طول عرض
موزی 20 30
موزی 25 35
تقویت 30 40
تقویت 35 45
تقویت 40 50
تقویت 50 60

2- دسته بندی

دسته بندی به این شکل است که دسته های آن جدای از خود نایلون تولید شده و به صورت بند به نایلون متصل می شود، نایلون دسته بندی شامل سایز های کوچک نایلون نمی شود و ته دسته های بندی دارای کاست (ته کاست) می باشد. برخی از کیسه های پارچه ای پرسی نیز این نوع دسته ها را دارند.

سایز نایلون های دسته بندی:

نوع دسته طول عرض
بندی 30 40
بندی 35 45
بندی 40 50
بندی 50 60


کیسه-های نایلونی دسته بندی


3- دسته رکابی

کیسه های نایلونی رکابی به نسبت نایلون های تقویت و بندی از ضخامت بالاتری برخوردار است و بیشتر برای کارهای خیلی سنگین و صنعتی مفید هستند. این نوع نایلون ها به دلیل وجود کاست بغل می توانند حجم بالاتری از کالا را در خود جای دهند. به طور معمول نایلون رکابی به شکل سفید (شیری) رنگ تولید می شود اما در تیراژ بالاتر می توان بر اساس سلیقه مشتری آن را در رنگ و سایزهای دلخواه تولید کرد.

سایز نایلون های دسته رکابی:

نوع دسته طول عرض
رکابی 37 47
رکابی 45 55
رکابی 55 65
رکابی 65 75
رکابی 75 90


کیسه-های نایلونی دسته رکابی


کیسه های نایلکس رکابی

کیسه های نایلکسی برای کارهایی با تیراژ بالا و با ویژگی تعداد بالا در کیلو  کارایی دارد و دسته های کیسه های نایلکس رکابی و فروش این نوع محصول کیلویی می باشد. ضخامت این نوع کیسه پلاستیکی کمتر از نایلون است و برای مصارف روزانه خیلی از این نوع کیسه استفاده می شود، نایلکس برای صنف فروشگاهی مانند رستوران ها، ابزار فروشی ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. نایلکس ها به طور معمول و موجود در انبار به صورت شفاف یا سفید می باشد که می توان بر حسب نیاز و سلیقه مشتری در تیراژ بالاتر در رنگ ها و سایزهای مختلف تولید کرد.

سایز نایلکس های دسته رکابی:

نوع دسته طول عرض
رکابی 30 40
رکابی 37 47
رکابی 45 55
رکابی 55 65
رکابی 65 75
رکابی 65 90


نایلکس دسته رکابی


نکاتی در خصوص کیسه های نایلون و نایلکس

•         کیسه های نایلکس دارای انواع دیگری از دسته ها نیز می باشند که شامل موزی ته ساده و موزی بغل کاست می شود.

•         نوع دیگری از کیسه های نایلونی و نایلکسی وجود دارد به نام پایپ که این نوع گران تر از دو نوع دیگر و جنس آن محکم تر و خشکتر است رنگ آن شفاف، مات و سفید می باشد.

•         در دسته بندی نایلون ها باید گفت که نوع دیگری از نایلون وجود دارد که عبارتست از نایلون بندی بغل کاست. این نوع نایلون ها ته ساده بوده و دارای دو سایز (سایزی که گفته می شود همراه با کاست داخل آن است) 45 * 45 و 58 * 55 می باشد.