کیسه های پرسی

کیسه های خرید پارچه ای اسپان، با اصطلاحاتی همچون ساک دستی، کیسه پارچه ای پرسی، ساک سوزنی به کار برده می شود. طاقه های اسپان در کارخانه برش خورده و به صورت رول و با استفاده از دستگاه های مخصوص بنا به سفارش مشتری به کیسه و سایز مورد نظر و رنگ های مختلف تبدیل می شود. همانطور که گفته شد این امکان وجود دارد که سایز این کیسه ها، افقی یا عمودی بودن آن، نوع دسته موزی یا بندی، ته کاست یا ته ساده، بغل کاست یا بغل ساده بنا به سفارش مشتری تغییر پیدا کند. چاپ روی کیسه های پارچه ای پرسی سیلک (دستی) انجام می گیرد.


کیسه پرسی چیست؟

به طور کلی کیسه های خرید پارچه ای در دو نوع دوختی و پرسی تولید می شوند. همانطور که از نام این نوع کیسه ها پیداست ساک دستی پرسی، توسط دستگاه های صنعتی پرس شده و جای دوختی در اطراف و دسته هایش ندارد. همچنین کیسه های پارچه ای دوختی اشاره به دوخته پارچه برای شکل گیری ساک و دسته های آن دارد. یکی از مزایای کیسه های پرسی، جنس آن (اسپان) می باشد که علاوه بر مقاومت بالا و امکان استفاده به دفعات زیاد، می تواند بازیافت هم بشود. همچنین دسته های بندی این نوع کیسه ها توسط پرس متصل شده و استحکام بسیار بالایی دارد. لازم به ذکر است که کیسه های پرسی علاوه بر پارچه، می توانند از جنس های دیگری مانند نایلون و نایلکس نیز تولید شوند که توسط حرارت لایه های پلاستیک به هم چسبانده می شوند.


کیسه های پرسی


یکی از تفاوت های مهم کیسه های پرسی و کیسه های دوختی در قیمت آنها می باشد که ساک های دوختی به صورت صنعتی با نخ دوخته شده و در کنار استحکام بیشتر، قیمت نسبتاً بالاتری دارد. مزیت دیگر کیسه پرسی، علاوه بر استحکام بالای آن، امکان تولید با سرعت بالا می باشد که می تواند زمانی که مشتری برای تحویل محصول عجله دارد بسیار مناسب و مقرون به صرفه باشد. به طور معمول فروش کیسه های پرسی دانه ای می باشد و در سایزهای استاندارد با ویژگی فلت یا کاست و همچنین ته ساده دسته موزی و بندی و در رنگ های متنوع تولید می شوند و امکان سفارش در طرح یا رنگ دلخواه را نیز دارد.


سایز های استاندارد کیسه های پرسی:

نوع کیسه طول عرض
فلت 20 30
فلت 25 35
فلت 30 40
فلت 35 45
فلت 40 50
فلت 45 55
فلت 50 55
فلت50 60

کیسه های پارچه ای پرسی


انواع کیسه های پرسی عبارتند از:

1.      ته ساده (موزی – بندی)

2.      ته کاست (موزی – بندی)

3.      فول کاست (موزی – بندی)

4.      بدون دسته (ته ساده – ته کاست)

5.      سرنخ جمع شو(ته ساده – ته کاست)

6.      پوشه دکمه دار

7.      کیسه پارچه ای طرح دار

تمامی این مدل ها می توانند در کیسه های دوختی و با مواد تشکیل دهنده کیسه خرید، نایلون و نایلکس و پارچه انجام شوند، اما با توجه به مقاومت بالای کیسه های پارچه ای و سازگار بودن آنها با محیط زیست، استفاده از کیسه های پرسی پارچه ای توسط بسیاری از افراد ترجیح داده می شود.


1- ته ساده (موزی- بندی) : مدل کیسه پارچه ای پرسی فلت به این صورت است که ته ساده دسته موزی (پانچ) می باشد. ته ساده به این معنیست که پایین کار ساده بوده و دسته موزی به این صورت می باشد که دسته کار از خود پارچه (سوراخی از بدنه خود کیسه به شکل دسته های کارتن موز) می باشد. مدل کیسه های پرسی ته ساده دسته بندی (دسته لوپ) به این صورت می باشد که دسته آن جدای از خود کار تولید شده و به صورت بند به کیسه های پارچه ای متصل می شود.

2- ته کاست (موزی – بندی) : مدل کیسه های پارچه ای ته کاست به این صورت می باشد که پایین (انتهای) کیسه های خرید به اصطلاح دارای عطف (کاست) می باشد. همان طور که در رابطه با دسته موزی و دسته بندی گفته شد تولید کیسه های پارچه ای بستگی به سفارش و سلیقه مشتری داشته و انواع آن تولید می شود.

3- فول کاست (موزی – بندی) : کیسه پارچه ای فول (بغل) کاست هم از بغل و هم از پایین دارای عطف (کاست) می باشند و بسته به سفارش مشتری دارای دسته لوپ و دسته موزی می باشد.


کیسه پرسی دسته بندی


4- بدون دسته (ته ساده – ته کاست) : این نوع کیسه پرسی فاقد دسته های موزی (پانچ) و دسته بندی (لوپ) می باشد و به صورت ته ساده و ته کاست بسته به نیاز مشتری (60 گرم یا 90 گرم) و در رنگ های مختلف قابل تولید می باشد.

5- سر نخ جمع شو(ته ساده – ته کاست) : کیسه های پارچه ای سر نخ جمع شو همان کیسه های بدون دسته می باشند، با این تفاوت که در کیسه های سر نخ جمع شو همانطور که از اسم آن پیداست از قسمتی که دسته می خورد از هرسمت ، نخی از وسط آن رد می شود و وقتی آن نخ را می کشیم درب کیسه مورد نظر بسته می شود. این کیسه های خرید پرسی به صورت ته ساده و ته کاست بسته به نیاز مشتری (60 گرم یا 90 گرم) و در رنگ های مختلف قابل تولید می باشد.

6- پوشه دکمه دار : این نوع کیسه پرسی همانطور که از اسم آن پیداست به صورت پوشه تولید می شود و به صورت 90 گرم و در رنگ های مختلف قابل تولید می باشد. تنوع رنگ پوشه های دکمه دار به گونه ای است که می توان از دو رنگ مختلف برای تولید پوشه های دکمه دار در قسمت کیسه و درب آن استفاده کرد.

7- کیسه پارچه ای طرح دار : ویژگی این نوع کیسه های پرسی عبارتند از:

•         از گرماژ بالایی (120 گرم) برخوردار هستند.

•         سفارش این ساک ها در همه نوع و رنگ امکان پذیر می باشد.

•         هنگام تولید این نوع کیسه های پرسی که به صورت رول می باشد انواع طرح ها اعم از بته جغه، قلب و... روی این کیسه ها چاپ می خورد.

•         این نوع کیسه های پرسی نیز امکان چاپ سیلک (دستی) بر روی آن وجود دارد. (چاپ دستی بر روی چاپ دستگاهی که در کارخانه خورده است)