کیسه های پارچه ای

گزینه های زیادی برای تولید کیسه های خرید قابل استفاده مجدد وجود دارد و در حالی که هرکدام از این مواد مزایای متفاوتی دارند، در نهایت همه آنها دوستدار محیط زیست هستند زیرا می توان آنها را بارها و بارها استفاده کرد. این نوع کیسه های خرید جایگزین مناسبی برای کیسه های پلاستیکی هستند که دفع شدن آنها مضرات فراوانی برای محیط زیست، گیاهان و جانوران و در نتیجه انسان ها دارد. اما کیسه های پارچه ای از چه چیزی تولید می شوند و تاثیر کیسه های پارچه ای بر محیط زیست چگونه است؟


کیسه های پارچه ای

با توجه به اینکه به طور کلی ماده اولیه تولید بگ پارچه ای پنبه است، کیسه های پارچه ای مناسب برای بازیافت و کاملاً دوستدار طبیعت هستند. استفاده از ساک های پارچه ای با کاهش آلودگی و صرفه جویی در انرژی به محیط زیست کمک می کند و روی آوردن به کیسه های قابل استفاده مجدد و قابل بازیافت می تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها شود. کیسه های پارچه ای همیشه برای قرن ها مورد استفاده بوده اند، البته نه به شکل پارچه های امروزی؛ با ظهور کیسه های پلاستیکی استفاده از آنها تا حدود زیادی کاهش یافت. البته در حال حاضر در بسیاری از کشورها به دلیل محدودیت های دولت یا قوانین مالیات بر کیسه های پلاستیکی و آگاهی مردم، استفاده از آنها تاحدودی کاهش یافته و تقاضا برای کیسه پارچه ای افزایش یافته است.

با توجه به کاربردهای بسیار متنوع، کیسه های پارچه ای در مدل ها، اندازه ها و رنگ های مختلف تولید می شوند و همچنین دارای گزینه های چاپ زیادی مانند چاپ روی صفحه، چاپ سیلک، چاپ افست و چاپ دیجیتال هستند که جایگاه مهمی در صنعت تبلیغات پیدا کرده اند. همچنین نوع تولید کیسه های پارچه ای به دو شکل دوختی و پرسی می باشد و در انواع مختلف کیسه های پارچه ای بنددار، کیسه های پارچه ای زیپ دار، ساک های پارچه ای فانتزی و بسیاری دیگر تولید می شوند.


کیسه های پارچه ای


انواع کیسه های پارچه ای

کیسه های خرید در طیف گسترده ای از پارچه ها و ترکیبات موجود هستند که هر کدام مجموعه ای از مزایای خاص خود را دارند. با توجه به نیاز هر فرد، هر نوع از ساک های پارچه ای می تواند انتخاب مناسبی باشد، از ضخامت و توانایی حمل لوازم سنگین تا زیبایی و امکان چاپ دستی یا دستگاهی روی آنها. پرکاربردترین انواع کیسه های پارچه ای عبارتند از:

کیسه نخی Cotton Bag

پارچه های نخی (پنبه ای) در لباس، ملحفه، حوله، کیف و موارد دیگر وجود دارد، زیرا جنسی ضدحساسیت و بسیار مقاوم است. پنبه یک منبع تجدیدپذیر است و کیسه نخی نوعی کیسه دوستدار محیط زیست شناخته می شود، حتی اگر فرآیند تولید آن آسیبی به محیط زیست وارد کند، به دلیل استفاده چندین و چند باره از این کیسه ها، ضرر آن از بین خواهد برد. پارچه های پنبه ای طیف وسیعی دارد، اما معمولاً پارچه های پنبه ای با یک نخ تار و پود بافته می شود، بنابراین نرم و صاف به نظر می رسد؛ بافت ساده و بافت جناغی دو روش مختلف بافت در تولید پارچه نخی هستند.


کیسه کنفی Hemp Bag

کیسه کنفی نوعی کیسه پارچه ایست که بر پایه گیاهی تولید می شود و نه تنها مد روز بلکه کاربردی است. این کیسه کنفی می تواند بهترین جایگزین برای کیسه خرید پلاستیکی به دلیل سازگاری با محیط زیست و قابلیت استفاده مجدد می باشد. به عنوان یک پارچه، کنف تمام گرما و نرمی یک پارچه طبیعی را فراهم می کند، اما با ضخامت و دوام برتر که به ندرت در پارچه های دیگر یافت می شود. این بگ های کنفی بازیافت شدنی به طور کلی به عنوان یک کیسه خرید برای تمام عمر، برای حمل لوازم در مسافرت ها یا به عنوان یک کیف جابجایی مناسب هستند.


کیسه های پارچه ای جوت Jute Bag

جوت نشان دهنده یک الیاف خشن است که از ساقه یک گیاه استوایی ساخته شده و معمولاً از آن برای ساختن ریسمان و طناب گونی ها و حصیرها نیز استفاده می شود. جوت در واقع گیاهی علفی است که برای فیبر جوت کشت می شود و یکی از انواع این گیاه دارای شاخه های جوان خوراکی نیز می باشد. کیسه های تولید شده از پارچه جوت با سایر کیسه ها متفاوت هستند، زیرا ظاهر درشت، طبیعی و روستایی دارند، این ظاهر و بافت خشن جوت را بسیار شیک کرده است. جوت به عنوان یک الیاف طبیعی با ظاهر و احساس منحصر به فرد، کاربردهای تجاری و ارزش آن را مانند پنبه گسترش داده است.


انواع کیسه های پارچه ای


مزایای استفاده از کیسه های پارچه ای

1- سازگاری با محیط زیست: کیسه های پارچه ای ساخته شده از پنبه، جوت و کنف با الیاف طبیعی تجدید پذیر تولید می شوند، برعکس کیسه های پلاستیکی که از برخی سوخت های فسیلی تجدید ناپذیر ساخته می شوند. از طرف دیگر محصول نهایی تولید شده پلاستیکی برای چندین سال غیرقابل تجزیه زیستی است و آلودگی محیط زیست و اقیانوس ها و در نتیجه موجودات دریایی را به همراه دارد. چرخه برداشت گیاهان و تولید بگ های پارچه ای را می توان بارها و بارها تکرار کرد و هنگامی که این کیسه ها فرسوده شدند، می توان آنها را بازیافت یا حتی کمپوست کرد زیرا پارچه تجزیه پذیر است. همچنین رنگ های نساجی و رنگ های پایه آب که برای سلامتی مضر نیستند در چاپ کیسه های پارچه ای با برچسب دوستدار طبیعت استفاده می شود.

2- دوام بسیار بالا: انعطاف پذیری بالا یکی از دلایل اصلی ترجیح بگ های پارچه ای بر کیسه های پلاستیکی است؛ این کیسه ها در مقایسه با کیسه های پلاستیکی ضخیم تر هستند، به همین دلیل این کیف ها قابلیت قرار دادن وسایل سنگین را دارند و می توانید از آنها برای چند سال استفاده کنید. یک ساک پارچه ای با توجه به اندازه و نوع مواد، می تواند 10 تا 15 کیلوگرم لوازم را حمل کند. درصورتی که خطر پارگی و سوراخ شدن به راحتی در زمان حمل لوازم با کیسه های پلاستیکی وجود دارد، علاوه بر این کیسه های کاغذی نیز یکپارچگی خود را در حین نگهداری برخی از اقلام مرطوب از دست می دهند.

3- چاپ آسان: سفارشی کردن کیسه های پارچه ای، کتان، کنف یا جوت آسان است و با انتقال جوهر، گلدوزی، و سایر تکنیک های پیشرفته چاپ، می توانید کیسه های خود را شخصی سازی کنید. بهترین روش چاپ برای کیسه پارچه ای چاپ توسط جوهر است، زیرا جوهر با کیفیت در برابر محو شدن و پوسته پوسته شدن مقاومت می کند و با وجود چندین بار شستن دست نخورده باقی می ماند. همچنین  امکان تولید و دوخت کیسه های پارچه ای از الیاف های طرح دار وجود دارد که با توجه به محدوده کاری میتواند در رنگ ها و طرح های مختلف صورت گیرد. از آنجایی که افراد چندین سال از ساک دستی پارچه ای استفاده خواهند کرد، بهترین ابزار بازاریابی خواهند بود.