کیسه پلاستیکی یا کاغذی، کدام برای محیط زیست بهتراست؟

اکثر مردم بر این باورند که کیسه های کاغذی نسبت به کیسه های خرید پلاستیکی بیشتر دوستدار محیط زیست هستند، زیرا از منابع تجدیدپذیر ساخته شده اند و زیست تخریب پذیر و همچنین قابل بازیافت هستند. اما حقیقت این است که کیسه پلاستیکی از نظر زیست محیطی عملکرد بهتری از کیسه های کاغذی دارند، از مرحله تولید گرفته تا مرحله بازیافت.


کیسه های پلاستیکی

کیسه های پلاستیکی اولین بار در دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفتند و به عنوان جایگزینی سازگار با محیط زیست برای کیسه های کاغذی در نظر گرفته شدند، زیرا برای تولید آن نیازی به قطع درختان نبود. عامل مثبت دیگر کیسه پلاستیکی این بود که پلی اتیلن، ماده تشکیل دهنده پلاستیک، از اتان استخراج می شد که محصول جانبی مستقیم استخراج گاز طبیعی و عامل اصلی گرمایش جهانی بود.


پاکت های کاغذی

تولید کاغذ در تضاد مستقیم با تولید پلاستیک است که تأثیر مستقیمی بر محیط زیست دارد زیرا کل فرآیند برداشت چوب با استفاده از ماشین آلات سنگین که با سوخت های فسیلی کار میکنند انجام می شود. این فرآیند همچنین به مقدار زیادی آب برای تبدیل خمیر به کاغذ نیاز دارد.


کیسه های پلاستیکی یا کاغذی؟

برای مقایسه بهتر کیسه پلاستیکی و ساک دستی کاغذی باید مزایا و معایب هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم:


کیسه کاغذی یا پلاستیکی


مزایای ساک دستی کاغذی

✓      دوستدار محیط زیست: کیسه های کاغذی دوستدار محیط زیست هستند زیرا 100% زیست تخریب پذیر، قابل استفاده مجدد و بازیافت هستند. ساک دستی کاغذی برخلاف پلاستیک که هنگام بازیافت آن ها سموم و گازهای خطرناکی را منتشر می کنند، در طی فرآیند بازیافت به طور طبیعی تجزیه می شوند.

✓      کیسه های کاغذی سنگین بادوام: بر خلاف تصور رایج که پاکت های کاغذی ساختار ضعیفی دارند، کیسه های کاغذی منحصر به فردی وجود دارند که به شکلی تولید شده اند تا فشار را تحمل کنند. آنها ضخیم تر هستند و می توانند اقلام متوسط تا سنگین را حمل کنند و در عین حال ظریف به نظر برسند.

✓      ایمن برای حیوانات: ساک دستی های کاغذی کمتر موجب خفگی حیوانات می شوند؛ حتی در صورتی که پاکت کاغذی در طبیعت رها شود نمی تواند خطر جانی برای حیوانات دریایی و پرندگان ایجاد کنید.

✓      زیبا و مناسب تبلیغات: کیسه های کاغذی در اندازه ها، سبک ها و طرح های مختلف تولید می شوند و قابلیت چاپ انواع طرح ها و رنگ های خاص را دارند.


مضرات استفاده از کیسه های کاغذی چیست؟

✓      ضد آب و مقاوم نیست: هنگامی که کاغذ در معرض مایع و بخار قرار می گیرد، تغییر شکل می دهد و ممکن است پاره شود، در نتیجه گزینه مناسبی برای حمل مواد غذایی منجمد یا بسیار داغ و هر وسیله مشابهی نیست. همچنین کیسه های کاغذی در مورد میزان وزن لوازمی که حمل میکنند محدودیت هایی دارند و قابلیت حمل و بسته بندی کالاها تا یک وزن مشخص را دارند.

✓      کاغذ به مواد بیشتری در تولید نیاز دارد: فرآیند تولید ساک دستی کاغذی منجر به آلودگی هوا شده و نسبت به فرآیند تولید کیسه پلاستیکی 70 آلاینده هوا و 50 درصد آلاینده آب بیشتر منتشر می کند. علاوه بر این، برای تولید کاغذ به آب و مواد شیمیایی بیشتری نیاز دارید، بنابراین، تولید کاغذ نیاز به مصرف انرژی بیشتری (4 برابر پلاستیک) دارد.

✓      نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر: از آنجایی که کیسه های کاغذی سنگین تر از پلاستیک هستند، به فضای بیشتری برای نگهداری آنها نیاز دارید، به خصوص اگر به صورت عمده برای کسب و کار خود سفارش دهید. به طور کلی قیمت هر ساک دستی کاغذی بیشتر از کیسه پلاستیکی می باشد.

✓      تولید کاغذ به قطع درختان نیاز دارد: همانطور که می دانید کاغذ از چوب درختان تولید می شود و میزان تولید از مواد بازیافتی بسیار کم است زیرا کاغذ جدید الیاف طولانی تر و قوی تری دارد. با بریدن درختان و جنگل زدایی سطح گازهای گلخانه ای افزایش یافته و به اکوسیستم های طبیعی آسیب می رسد.


مزایای استفاده از کیسه های پلاستیکی

✓      مقاوم و ضد آب: پلاستیک ها برخلاف پاکت های کاغذی فضای زیادی را اشغال نمی کنند و سبک هستند. آنها همچنین در برابر آب مقاوم هستند و می توانند مایعات را در خود نگه دارند و حتی در آب و هوای بد نیز کاربردی هستند. کیسه های پلاستیکی می توانند مواد سنگین را حمل کنند، به خصوص اگر از مواد ضخیم ساخته شده باشند.

✓      مقرون به صرفه: اگر قصد خرید عمده از بین انواع کیسه های خرید و بسته بندی برای فروشگاه خود را دارید، قیمت کیسه های پلاستیکی از همه انواع دیگر کمتر است.

✓      تولید ب مصرف انرژی کم و سازگار با محیط زیست: تولید پلاستیک نیاز هزینه و انرژی کمتری دارد. آنها بیشتر از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته می شوند، در حالی که برای تولید آنها از نفت استفاده می شود، اما فرآیند تولید کربن کمتری منتشر کرده و زباله های مضر کمتری ایجاد می کند. همچنین تولید کیسه های پلاستیکی 50 برابر کمتر از کیسه های کاغذی آلودگی آب ایجاد می کند.

✓      ابزار عالی برای تبلیغ: می توانید نام، لوگو و برند خود را روی کیسه های پلاستیکی چاپ کنید و آنها را به ابزاری عالی برای بازاریابی و تبلیغات تبدیل کنید.


اثرات زیست محیطی کیسه پلاستیکی و کاغذی


معایب استفاده از کیسه های پلاستیکی کدامند؟

✓      مضر برای محیط زیست: مدیریت نادرست زباله کیسه های پلاستیکی می تواند به محیط زیست آسیب برساند و باعث مسدود شدن رودخانه ها و حتی سیستم های فاضلاب در شهرها شود، این می تواند باعث ایجاد زباله در همه جا شود.

✓      خطر برای حیات دریایی و آلوده کردن منابع غذایی: کیسه های پلاستیکی، در حالی که قابل بازیافت هستند، معمولاً به صورت زباله در می آیند و می توانند به حیات دریایی و زنجیره غذایی نیز آسیب برسانند. حیوانات دریایی و حیات وحش می توانند این پلاستیک ها را مصرف کنند که منجر به خفگی، مرگ و حتی آلودگی منابع غذایی می شود.

✓      تجزیه پلاستیک 1000 سال طول می کشد: پلاستیک ها از طریق نور تجزیه می شوند، این فرآیند ممکن است حدود صدها سال و حتی تا 1000 سال طول بکشد تا تجزیه شود، که فضاهای دفن زباله را اشغال می کند.

✓      بازیافت کیسه پلاستیکی سخت است: در حالی که تولید کیسه های پلاستیکی سازگار با محیط زیست است و نسبت به کاغذ به انرژی کمتری برای بازیافت نیاز دارد، بازیافت آنها پیچیده و کمتر پایدار است. همچنین به ماشین آلاتی برای جداسازی و بازیافت پلاستیک نیاز می باشد که متأسفانه در کشورهای در حال توسعه موجود نیست.


آیا کیسه های پلاستیکی بهتر از کیسه های کاغذی هستند؟

در حالی که اثرات کیسه های پلاستیکی بر محیط زیست شناخته شده است، این می تواند مردم را به این باور برساند که کاغذ انتخاب امن تری است، اما اثرات منفی زیست محیطی پاکت های کاغذی نیز در این مقاله نام برده شد. حقیقت این است که کاغذ برای بازیافت به انرژی بسیار بیشتری نسبت به پلاستیک نیاز دارد زیرا وزن آن بیشتر است، فشار بازیافت این وزن اضافی همچنین منجر به هزینه بسیار بیشتر و انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر توسط کارخانه های بازیافت می شود. کیسه های پلاستیکی پتانسیل گرمایش جهانی بسیار پایینتری دارند، زیرا تأثیرات زیست محیطی انواع کیسه ها تحت تأثیر مقدار منابعیست که مصرف می شوند.

بسیاری از مردم از کیسه های پلاستیکی دوباره استفاده می کنند و این تا حدودی ردپای کربن آنها را کاهش می دهد؛ اما کاغذ و پلاستیک هر دو دارای ردپای کربن و دفن زباله قابل توجهی هستند و اکوسیستم های محلی را تهدید می کنند. بهترین اقدام این است که از کیسه خرید خود تا حد امکان مجدداً استفاده کنید. یک گزارش جامع از آژانس محیط زیست در سال 2011 نشان داد که کیسه های کاغذی باید حداقل سه بار مورد استفاده مجدد قرار گیرند تا پتانسیل بالاتر گرمایش آب و هوا (در مقایسه با کیسه های پلاستیکی) را نفی کنند. از طرف دیگر یک کیسه پارچه ای باید بیش از 100 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرد تا اثرات مضر فرآیند تولید آن با کیسه پلاستیکی برابر شود. کیسه های پلاستیکی به سادگی پتانسیل استفاده مجدد مانند کیسه های پارچه ای را ندارند و استفاده مجدد از ساک دستی کاغذی نیز به شرط پاره نشدن آن ممکن است.

team

سوالاتی درباره کیسه پارچه ای و چاپ

ویژگی و جزئیات کیسه پارچه ای، تفاوت کیسه های پرسی سوزنی با کیسه های پارچه ای دوختی، چاپ کیسه پارچه ای از یک رنگ گرفته تا چند رنگ، طریقه ارسال باربه تهران و شهرستان
team

تاثیر ساک پارچه ای بر محیط زیست

ساک پارچه ای سوزنی جایگزین مناسب برای کیسه های پلاستیکی، ضرر فراوان کیسه های پلاستیکی برمحیط زیست، بازیافت پلاستیک معضل جهانی، اجبار نهادینه شدن جداسازی زباله
team

تاثیر بگ پارچه ای و چاپ درکسب وکار

ویژگی و کاربرد ساک پارچه ای همراه با چاپ،ساک دستی مناسب برای همه اقشار،تنوع در رنگ ها،تفاوت های بگ سوزنی و کاغذی و دوختی، چگونگی پیدایش و تکامل چاپ اسکرین
team

آشنایی با اسپان ، پلاستیک ، چاپ

توضیحات جامع در رابطه با چگونگی عرضه کالا و نحوه سفارش طاقه اسپان ،کیسه های پرسی و دوختی پارچه ای ،نایلون و نایلکس ،ترس ،پاکت کرافت ،چاپ دستی ،چاپ دستگاهی ،کالیته رنگ