چگونه استفاده از کیسه پلاستیکی را کاهش دهیم؟

کیسه های پلاستیکی، نی ها، درپوش ها و ظروف یکبار مصرف اقلام رایجی هستند که سالانه بیش از 8 میلیون تن پلاستیک را تشکیل می دهند که اقیانوس ها را آلوده می کنند. به طور میانگین کیسه های پلاستیکی تنها 12 دقیقه قبل از دور ریختن استفاده می شوند و از هر 200 کیسه در جهان فقط یک مورد بازیافت می شود. آن هایی که بازیافت نمی شوند یا به درستی دفع نمی شوند و راهی خیابان ها، آبراه ها و اقیانوس ها می شوند؛ اما کیسه های نایلونی و نایلکس زیست تخریب پذیر نیست و حتی تجزیه نمی شود. این بدان معناست که علاوه بر تجزیه نشدن به قطعات کوچکتر تبدیل شده و پتانسیل انتقال دادن مواد شیمیایی مضر را به محیط اطراف نیز دارد.

بیش از ده درصد نفت جهان برای ساخت پلاستیک استفاده می شود، با این حال به جای اینکه پلاستیک را مانند منبع ارزشمندی بدانیم، فقط پس از یک بار استفاده آن را دور می اندازیم. میلیاردها کیسه ای که به زباله تبدیل می شوند برای حیات وحش، محیط طبیعی و سلامت انسان مضر هستند و همچنین تمیز کردن آنها بسیار پرهزینه است.


چگونه استفاده از کیسه پلاستیکی را کاهش دهیم؟

تعداد فزاینده ای از کشورهای جهان استفاده از کیسه های پلاستیکی را ممنوع کرده اند و برخی دیگر نیز استفاده از آن را تنها با پرداخت مالیات امکان پذیر کرده اند. اجرای سیاست های دولتی و تجاری در گذار به آینده ای پایدارتر و بدون پلاستیک ضروری است، اما کارهای زیادی نیز وجود دارد که می توانید به عنوان یک فرد برای تغییر الگوهای مصرف عمومی انجام دهید. کارشناسان این حوزه می گویند راه شماره یک برای کاهش ضایعات پلاستیکی این است که مقداری را که در زندگی روزمره استفاده می کنیم کاهش دهیم. کاهش مصرف انواع کیسه های پلاستیکی می تواند دشوار به نظر برسد، اما برداشتن هر یک از این مراحل یک جهش بزرگ به جلو است، به خصوص اگر هرکس به روش خود مشارکت کند.


چگونه استفاده از کیسه پلاستیکی را کاهش دهیم؟


در ادامه پنج روش آسان برای کاهش پلاستیک آورده شده است:

1- از دریافت کیسه های پلاستیکی در فروشگاه ها خودداری کنید و کیسه پارچه ای خود را همراه داشته باشید.

در بیشتر کشورها یک خانواده به طور متوسط در هر هفته برای خرید از خواربار فروشی 10 کیسه پلاستیکی دریافت می کند که در سال بیش از 500 کیسه خواهد شد و برخی خانواده ها حتی مصرف بیشتری دارند. با همراه داشتن کیسه های خرید پارچه ای خود، می توانید استفاده از کیسه های پلاستیکی را به شدت کاهش دهید؛ انتخاب کیسه پارچه ای برای خریدهای روزانه می تواند بیشترین تاثیر را از همه نظر داشته باشد و هر چه تعداد دفعات بیشتری بتوانید از آن استفاده کنید سازگارتر با محیط زیست خواهد بود.


2- سایر کیسه های خرید قابل استفاده مجدد را انتخاب کنید.

اگر کیسه خرید پارچه ای خود را فراموش کرده اید، به جای دریافت ساک پلاستیکی، کیسه های کاغذی یا دیگر انواع کیسه های خرید و بسته بندی قابل استفاده مجدد را برای حمل مواد غذایی خود به خانه انتخاب کنید. اگرچه برای تولید آنها انرژی بیشتری مصرف می شود، اما کیسه های کاغذی را می توان به راحتی بازیافت یا کمپوست کرد، کیسه های پلی اورتان یا PVC به دلیل استحکام بالا به دفعات قابل استفاده هستند.


3. به نی، درپوش و بطری های پلاستیکی نه بگویید.

هنگام سفارش از رستوران ها و کافه ها، در صورت امکان نی و درب پلاستیکی فنجان قهوه دریافت نکنید. اگر به هر دلیل استفاده از نی را ترجیح می دهید، می توانید یک نی قابل استفاده مجدد از جنس شیشه، فولاد ضد زنگ یا بامبو بخرید. اگر شما فردی هستید که به طور مرتب آب معدنی با ظروف پلاستیکی خریداری می کنید، یک راه آسان برای کاهش حجم زیادی پلاستیک، خرید یک دستگاه فیلتر آب است که در دراز مدت موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز خواهد شد.

برای مسافرت، گردش های دوستانه یا حتی محیط کاری و درسی، یک بطری آب استیل دو جداره ضد زنگ تهیه کنید تا ضایعات پلاستیکی را کاهش دهید. این گزینه می تواند نوشیدنی های گرم را گرم و نوشیدنی های سرد را سرد نگه دارد، در حالی که نیازی به بطری آب پلاستیکی، لیوان های کاغذی، نی و درب های پلاستیکی ندارد.


استفاده مجدد از کیسه های پلاستیکی


4- از کیسه های پلاستیکی دوباره و دوباره استفاده کنید.

کیسه های پلاستیکی ممکن است برای یک بار استفاده طراحی شده باشند، اما پس از تخلیه مواد غذایی، اکثر کیسه های پلاستیکی سالم هستند و عمر زیادی دارند. اگر چند کیسه پلاستیکی از قبل دارید که سالم هستند، دفعه بعد که به فروشگاه می روید آنها را با خود ببرید و تا زمانی که دیگر برای استفاده مناسب نباشند (پاره شوند) آنها را به کار بگیرید. یکی از مزایای کیسه های پلاستیکی ضد آب بودن آنهاست که موجب می شود حتی پس از کثیف شدن قابل شستشو بوده و به راحتی در هوای آزاد خشک شوند تا مجدداً مورد استفاده قرار گیرند.

از طرف دیگر، می توانید کاربردهای جدیدی برای کیسه های پلاستیکی خود بیابید، از آنها برای پوشاندن سطل زباله، برای حمل لوازم سبک یا حتی برای بسته بندی لوازم کوچک و بزرگ خانه و یا دسته بندی اسباب بازی های کودکتان استفاده کنید. هر بار که روش های استفاده مجدد از یک کیسه پلاستیکی را بکار می گیرد، در حال کاهش ضایعات آن و کمک به محیط زیست خود هستید.


5- کیسه های پلاستیکی را بازیافت کنید.

حذف کامل کیسه های پلاستیکی به یک باره امکان پذیر نیست و حتی در صورت رعایت موارد بالا چند کیسه پلاستیکی در خانه جمع خواهد شد. هنگامی که آنها را چندبار مورد استفاده قرار دادید و در پایان عمر خود هستند، تنها گزینه باقی مانده بازیافت آنها می باشد. اکثر سیستم های جمع آوری بازیافت کنار خیابان ها شامل پلاستیک نیستند، بنابراین ممکن است لازم باشد آنها را به مکان بازیافتی ببرید؛ برخی از فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی بزرگ و فروشگاه های لوازم خانگی دارای سطل های بازیافت کیسه پلاستیکی هستند که به درستی پردازش شده و در محل دفن زباله قرار نخواهند گرفت.

team

تاثیر ساک پارچه ای بر محیط زیست

ساک پارچه ای سوزنی جایگزین مناسب برای کیسه های پلاستیکی، ضرر فراوان کیسه های پلاستیکی برمحیط زیست، بازیافت پلاستیک معضل جهانی، اجبار نهادینه شدن جداسازی زباله
team

آشنایی با اسپان ، پلاستیک ، چاپ

توضیحات جامع در رابطه با چگونگی عرضه کالا و نحوه سفارش طاقه اسپان ،کیسه های پرسی و دوختی پارچه ای ،نایلون و نایلکس ،ترس ،پاکت کرافت ،چاپ دستی ،چاپ دستگاهی ،کالیته رنگ
team

سوالاتی درباره کیسه پارچه ای و چاپ

ویژگی و جزئیات کیسه پارچه ای، تفاوت کیسه های پرسی سوزنی با کیسه های پارچه ای دوختی، چاپ کیسه پارچه ای از یک رنگ گرفته تا چند رنگ، طریقه ارسال باربه تهران و شهرستان
team

تاثیر بگ پارچه ای و چاپ درکسب وکار

ویژگی و کاربرد ساک پارچه ای همراه با چاپ،ساک دستی مناسب برای همه اقشار،تنوع در رنگ ها،تفاوت های بگ سوزنی و کاغذی و دوختی، چگونگی پیدایش و تکامل چاپ اسکرین