تاثیر ساک پارچه ای بر محیط زیست

ساک دستی پارچه ای و کاغذی به جای کیسه های پلاستیک

همگام با تحول تکنولوژی و تولید محصولات جدید، متاسفانه سرانه ضایعات و آسیب به محیط زیست در زندگی ما افزایش یافته است. زباله های پلاستیکی یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی جهان امروز است که به دلایل مختلف از جمله قیمت ارزان بطور چشمگیری مورد استفاده قرار می گیرند. طبق آمار جهانی روزانه 3/5 میلیون تن زباله در سراسر دنیا تولید میشود که ۳۲ درصد آن را مواد پلاستیکی تشکیل می دهند. این در حالی است که کیسه های پلاستیکی به تنهایی 7 درصد این حجم زباله ها را شامل می شوند. سهم ایران به تنهایی در تولید زباله به ۴۰ هزار تن در روز می رسد. این میزان 1.5 درصد تولید زباله جهان است که متاسفانه 10/28 درصد این زباله ها را اقلام پلاستیکی تشکیل می دهند.سالانه مقدار متنابهی از محصولات پلاستیکی در قالب بسته بندی و صنایع تکمیلی مورد مصرف قرار می گیرد ولی آیا همپای آن برای بازیافت بقایای آنها نیز فکری اندیشیده شده است؟

بازیافت پلاستیک معضل بشریت

سال هاست که کشورهای پیشرفته به سمت مصرف کمتر پلاستیک و جایگزینی آن با ترکیبات برگشت پذیر به طبیعت یا طبیعت دوست پیش رفته اند. بسیاری از انجمن های دوست دار محیط زیست (NGO) سالانه تلاش می کنند تا استفاده صحیح از مواد را به صورت یک فرهنگ درآورند، اما متاسفانه حتی در چنین جوامعی فاصله بین شرایط موجود با شرایط ایده آل غیرقابل توصیف است.واقعا مشکل اصلی کجاست؟ چگونه می توانیم به محیط زیستمان کمک کنیم و آن را برای نسل های آینده حفظ نماییم؟ آیا پلاستیک نباید مورد استفاده قرار گیرد؟ چه محصولی می تواند جایگزین مناسبی برای پلاستیک در صنایع بسته بندی و صنعت باشد؟ آیا کاغذ و مقوا که بازگشت پذیر می باشند جایگزین خوبی هستند؟ اینها همه سوالاتی هستند که مردم از خود می پرسند ولی متاسفانه جواب صحیحی هم به آنها داده نمی شوند.کاغذ از نخستین ساخته های بشر بوده که در صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گرفته، و چه از لحاظ بهداشتی و چه از لحاظ قابلیت بازگشت به محیط زیست مناسب و ایدآل است. علاوه بر آن ارزان و سبک بوده و قابلیت استفاده در انواع روش های چاپ را نیز دارا است که از ویژگیهای اساسی استراتژی های تبلیغات و بازاریابی محسوب می شوند. از دیدگاه علوم بازاریابی و تبلیغات، غیرقابل مشاهده بودن محصولی که در درون آن قرار می گیرد میتواند در بسیاری از موارد مشکل ساز باشد اما بزرگترین معضل استفاده از آن کمبود این ماده و آسیب غیر قابل ترمیم است که حین تولید به طبیعت وارد می شود. فکر می کنید سالانه چند هزار درخت باید قطع شود تا کاغذ مورد نیاز دنیا را فقط در حیطه بسته بندی و تبلیغات محصولات تولیدی برآورده نماید و آیا تکنولوژی های جدید تولید کاغذ با استفاده از بقایای محصولات کشاورزی از جمله ساقه و برگ گیاه ذرت میتوانند به تنهایی نیاز به قطع درختان را جبران نمایند؟ قابل ذکر است که شهروندان آمریکایی به تنهایی بیش از ۱۰ میلیارد پاکت کاغذی در سال استفاده می کنند که برای تولید آنها   14میلیون درخت قطع شده و صدها بشکه آب و مواد شیمیایی سمی مورد استفاده قرار می گیرد که در نهایت به بارش باران های اسیدی و آلودگی آب ها می انجامد.

جداسازی زباله از مبدا باید نهادینه شود.

به گزارش سی ان ان میزان مصرف مشتقات پلاستیکی از جمله کیسه های پلاستیکی طی ۵۰ سال اخیر، ۲۰ درصد افزایش یافته است. از مهم ترین دلایل استفاده از کیسه های نایلونی می توان به قیمت ناچیز آنها در مقایسه با کیسه آماده کاغذی و ساک دستی پارچه ای اشاره نمود، در صورتی که با دیدی عمیق تر هزینه های امحاء، جمع آوری و خسارت های زیست محیطی آنها بسیار گزاف و غیر قابل محاسبه است. به عنوان مثال کیسه های نایلونی که به طور متوسط ۵۰۰ سال در محیط باقی می مانند به علت سبکی به راحتی در محیط زیست پخش شده و ایجاد آلودگی پایدار می نمایند، تا جایی که امروزه مطابق با برآورد برنامه حفاظت از محیط زیست سازمان ملل متحد در هر ۱٫۶ کیلومتر مربع از اقیانوسها ۴۶ هزار قطعه زباله پلاستیکی شناور وجود دارد. گزارشات به دست آمده از انجمن های حمایت از حیوانات نشان داده که کیسه های پلاستیکی سالانه موجب خفگی و کشته شدن هزاران جاندار خشکی زی و به دام افتادن بسیاری از جانداران دریایی می شود. به علاوه ذرات سمی موجود در کیسه های پلاستیکی با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب آزاد شده و می تواند وارد زنجیره غذایی شود. از طرفی روند سوزاندن آنها با تولید اسید کلریدریک، و گاز سمی دیوکسین موجب آلودگی هوا می شود.
گرچه روش بازیافت پلاستیک که امروزه در سراسر دنیا رواج پیدا کرده دومین راهکاری است که توانسته کمک شایانی به حفظ محیط زیست نماید، اما ضعف عمده این طرح در مرحله جمع آوری ضایعات یکی از موانع اصلی موفقیت کامل آن به شمار می رود. متاسفانه در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران حداکثر ۳ درصد پلاستیکها جمع آوری می شوند و فرهنگ جداسازی اقلام بازیافتی از مبداء هنوز در بسیاری از کشورها یا اصلا اجرا نمی شود و یا در برخی کشورها از جمله ایران به درستی انجام نمی گیرد. در واقع چنین طرحی نیازمند بستر بینش و آگاهی است که فرهنگ سازی آن باید از محیط خانواده ها آغاز و در مدارس و دانشگاهها به صورت یک عادت و فرهنگ اجتناب ناپذیر نهادینه شود. البته شهرداری تهران در این زمینه فعالیت های نسبتا خوبی را آغاز نموده، با این وجود حتی در بهترین شرایط، آموزش و فرهنگسازی نیز تا رسیدن به شرایط ایدآل هنوز حداقل دو نسل انسانی باید جایگزین شوند.

استفاده چندباره از مواد اولیه بسته بندی بهترین روش کمک به محیط زیست

چگونه میتوان در چنین شرایطی در عین ارایه بسته بندی زیبا، به حفظ محیط زیست نیز کمک نمود؟ شرکت ها و سازمان های دوست دار محیط زیست روش سومی را پیشنهاد داده اند که همانا استفاده چندباره از محصولات بستنی است. در این شیوه، ابزار بسته بندی عملا به صورت یک محصول جانبی زیبا و قابل استفاده برای حمل و نگهداری طولانی مدت طراحی شده اند که علاوه بر کاهش چشمگیر سرانه زباله خانه وار، با تکرار استفاده امکان توسعه و گسترش تبلیغات را برای تولید کننده فراهم آورده است.شایان ذکر است که این روش بسته بندی نظیر سایر روش های موجود عمومیت نداشته و در کلیه صنایع نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه نمونه ای از کاربرد شیوه مذکور در صنعت و برخی مزایای آن مورد اشاره قرار گرفته است.

ساک دستی پارچه ای جایگزین کیسه های پلاستیکی

چند سالی است ساک دستی پارچه ای در ایران نیز نظیر بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به عنوان یک محصول جدید جانبی جایگزین کیسه های پلاستیکی شده است. این تغییر به خصوص در زمان برگزاری نمایشگاههای مختلف به وضوح قابل مشاهده است. بستر فرهنگ سازی برای ترغیب این جایگزینی تا جایی گسترش یافته که در بسیاری از کشورهای جهان در راستای کاهش استفاده از نایلون، هزینه آن به صورت جداگانه دریافت شده و به مصرف کننده تحمیل می شود. از مزیت های عمده ساک دستی پارچه ای می توان به ضریب مصرف این محصولات اشاره کرد، که به طور متوسط در دنیا ۱۱ محاسبه شده است. به عبارتی پیش بینی می شود که هر ساک دستی سوزنی پیش از معدوم و بازیافت شدن معمولا ۱۱ بار مورد استفاده قرار گیرد، در صورتی که کیسه های پلاستیکی ضریب مصرف ۱ دارند. ضریب مصرف آنچنان که پیشتر مورد اشاره قرار گرفت از دیدگاه بازاریابی و تبلیغات نیز از اهمیت شایانی برخوردار است. به عبارتی تولید کننده با ارایه یک ساک دستی کاغذی شیک به خریدار محصول خود، عملا بدون پرداخت هزینه چاپ تراکت و پخش تراکت، می تواند همزمان از مزایای این شیوه تبلیغ نیز بهره مند شود زیرا خریدار حداقل یازده بار بدون تقاضای هیچگونه دستمزدی محصول تولید کننده را طی حمل ظرف غذای روزانه یا خریدهای بعدی خود در طول مسیر و محیط کار خود تبلیغ می نماید.

از دیگر مزیت های این محصولات علاوه بر مقرون به صرفه، کم حجم و سبک بودن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گذر هوا (بسیار مناسب برای نان)
مقاوت بالا (مناسب برای محصولات سنگین)
مقاوم در برابر رطوبت
تنوع رنگ بندی
قابلیت بازیافت

کیسه‌های پلاستیکی ضررهای فراوانی برای محیط زیست دارند.مثلا :

تجزیه کیسه‌های پلاستیکی صدها تا هزاران سال طول می‌کشد. بنابراین به این راحتی‌ها از بین نمی‌رود. نه تنها ظاهر طبیعت را خراب می‌کند بلکه ضررهای فراوانی برای خاک دارد.
در فرایند تولید کیسه‌های پلاستیکی مقدار زیادی مواد اولیه و انرژی به هدر می‌رود.
کیسه‌های پلاستیکی که وارد طبیعت و اقیانوس‌ها می شوند، باعث بروز مشکلات فراوان و مرگ بسیاری از موجودات زنده و آبزیان می‌شوند. مرگ موجودات زنده، تعادل زیست محیطی را بر هم می‌زند.


ساک دستی پارچه ای جایگزینی برای کیسه های پلاستیکی

ساک دستی پارچه ای بهترین جایگزین برای کیسه‌های پلاستیکی است. اگر برای محیط زیست اهمیت قائلید و دوست دارید قدم مثبتی در جهت حفظ آن بردارید، ساک دستی سوزنی را به عنوان هدیه تبلیغاتی انتخاب کنید.ساک دستی‌ پارچه ای تنوع زیادی دارد. با کمک دستگاه‌های جدید چاپ، می‌توانید طرح مورد نظرتان را روی ساک دستی پارچه ای چاپ کنید.

چرا ساک دستی پارچه ای روش خوبی برای تبلیغات است؟

یکی از اقلامی که همیشه به عنوان هدایای تبلیغاتی یا ابزار تبلیغاتی می‌توانید استفاده کنید، ساک دستی پارچه ای است. چاپ ساک دستی پارچه ای این روزها با کمک تکنولوژی‌های جدید چاپ با هر طرح و رنگ و مدلی امکان‌پذیر شده است.این روزها هر جایی که خرید می‌کنیم، محصولات خریداری شده را در کیسه‌های پلاستیکی تحویل می‌گیریم.استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در بین ما بسیار رایج شده است و این کار، ضربه  بسیار بدی به طبیعت پیرامون ما می‌زند. ما به عنوان ساکنان این کره خاکی، باید تا جایی که می‌توانیم از منابع و محیط زیست حفاظت کنیم. بهترین کاری که می‌توانیم برای حفظ محیط زیست انجام دهیم، کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی است.

team

آشنایی با اسپان ، پلاستیک ، چاپ

توضیحات جامع در رابطه با چگونگی عرضه کالا و نحوه سفارش طاقه اسپان ،کیسه های پرسی و دوختی پارچه ای ،نایلون و نایلکس ،ترس ،پاکت کرافت ،چاپ دستی ،چاپ دستگاهی ،کالیته رنگ
team

تاثیر بگ پارچه ای و چاپ درکسب وکار

ویژگی و کاربرد ساک پارچه ای همراه با چاپ،ساک دستی مناسب برای همه اقشار،تنوع در رنگ ها،تفاوت های بگ سوزنی و کاغذی و دوختی، چگونگی پیدایش و تکامل چاپ اسکرین
team

سوالاتی درباره کیسه پارچه ای و چاپ

ویژگی و جزئیات کیسه پارچه ای، تفاوت کیسه های پرسی سوزنی با کیسه های پارچه ای دوختی، چاپ کیسه پارچه ای از یک رنگ گرفته تا چند رنگ، طریقه ارسال باربه تهران و شهرستان
team

تاثیر ساک پارچه ای بر محیط زیست

ساک پارچه ای سوزنی جایگزین مناسب برای کیسه های پلاستیکی، ضرر فراوان کیسه های پلاستیکی برمحیط زیست، بازیافت پلاستیک معضل جهانی، اجبار نهادینه شدن جداسازی زباله